top of page

Hazır Rulo Çim Sulama 

Peyzaj çalışmalarının en önemli ögelerinden biri olan hazır çimlerin, serilip kök salması ve daha sonra sağlıklı bir şekilde yeşilliğini koruyabilmesi için hazır çim sulama nasıl olmalıdır konusunun iyice anlaşılması gerekir. Sulaması düzenli olmayan, biriken fazla suyun eğim veya drenaj sistemi ile tahliye edilmemesi farklı sorunlara neden olabilir. Bu yüzen hazır çim sulama nasıl olmalıdır konusunu çevre düzenlemesinden korumasından sorumlu tüm personelin iyice öğrenmesi gerekir.
 

Suyun doğamız ve insan sağlığı için faydası tartışmaya bile açık değildir. Yeterince su hem doğadaki bitkiler hem hayvanlar hem de insanlar için hayati önem taşır. Haddinden fazla su ise en gelişmiş organizmalardan mkro organizmalara kadar farklı problemlere neden olabilir. Hazır çimlerin sulanması işleminde de aynı mantık söz konusudur.

hazır rulo çim bahçe sulama

Hazır çimlerin susuzluktan ve kuraklıktan daha ziyade aşırı sulanmadan ötürü zarar gördüğünü bilseniz, hazır çim sulama nasıl olmalıdır konusunu en uzman kişilerden öğrenmek istersiniz. Hazır çimin toprak ile bağını koruyabilmek için düzenli ve yeterli sulama gerçekleştirilmelidir.
 

Hazır çimin ilk sulaması toprağa tatbik edilmesinin ardından hızlıca yapılmalıdır. En çok yarım saat içinde sulaması yapılmayan kökleri canlandırmak çok zorlaşır. Suyun, toprağın 15 cm derinliğine kadar inmesi ve çim kökleriyle orada buluşması çok önemlidir.
 

Tazyikli su veya salma su ile değil yağmurlama metodu ile yavaş yavaş derine inecek şekilde sulanması gerekir. Toprağın 15 cm altı nemlenince de sulama işlemi sonlandırılmalıdır. Hazır çimin her santimetrekaresine su değdiğinden emin olmalısınız. Bunun en iyi tespiti ise, yağmurlama sistemini açmadan önce belirli kör noktalara bardak yerleştirmektir. Bu farklı yerlerdeki bardakların içi aynı miktarlarda doluyorsa çimlerinizin her bölgesi iyi sulanıyor demektir.
 

Hava sıcaklığı çimlerin ne kadar sıklıkla sulanması gerektiği konusunda fikir verir. Aşırı rüzgarlı ve sıcak bir bölgedeyseniz, sulama bir gün boşluk bırakarak gün aşırı yapılmalıdır. Çimlerin iyi sulanabilmesi için yağmurlama sisteminin çok iyi kurulmuş olması gerekir. Bazı bölgelerdeki su birikmesi eğim yöntemiyle veya önceden çimlerin altına kurulmuş drenaj sistemi ile giderilmelidir.

bottom of page