top of page

Yeşil rulo Çim

Evimizin bahçesinde, sitelerde, ofislerde, plazaların yeşillik alanlarında hatta futbol sahalarında bile rulo çim sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemler artık bir çok peyzaj uygulamasında akla ilk gelen bitki olmaktadır. Sizler de bu tarz bir çalışma yapmak ya da yaptırmak istiyorsanız bununla ilgili gerekli bilgileri edinmelisiniz. Biz yavuz peyzaj ve sulama sistemleri olarak sizin peyzaj çalışması yaptırmak istediğiniz ve çimlemeye uygun olan tüm alanlara rulo çim uygulaması yapıyoruz. Bu uygulama dışarıdan çok basit görünse de işçiliği çok önemli olan bir işlemdir. Özellikle çimler dizilmeden önce en doğru zeminin hazırlanması gereklidir. Bu rulo çimin zaman içerisinde kaymaması ya da bozulmaması için çok önemli bir konudur. Gerekli zemini olmayan çimleme işlemi ilerleyen zamanda doğanın da etkisiyle ciddi deformasyona uğrar. İnsanların geçiş yollarında bulunan rulo çim ise zaman içerisinde kayabilir, kötü bir görüntünün meydana gelmesine sebep olabilir.

Rulo çim uygulaması istenilen her mevsim yapılabilir. Ama genellikle insanlar ilkbahar ve yaz aylarında tercih ederler. Bu işlemin uygulanması çok basittir. Gerekli alt yapı oluşturulduğu sürece sizler de uygulayabilirsiniz. Ancak konusuna uzman kişiler tarafından yapılması bizlerin de genel tavsiyesidir. Bu çimler rulo şeklinde sizlere hazır olarak gelir. Normal ekme çimden belirli oranda farkları vardır. Öncelikle ekme çim yapılan alanlarda belirli seyreklikler, sararmalar mutlaka meydana gelir. Bunun sebebi ekilen tohumun kalitesi ve ilk süreler de ki bakımlarının doğru yapılmasıdır. Rulo çim tercihlerinizde biz her zaman sizlere en iyi performansı verecek, en iyi sıkılığa sahip olan çimleri tercih etmekteyiz. Bu bahçenizde daha hoş ve güzel görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar.

Rulo çim döşenecek alan öncelikle sıkı bir şekilde sertleştirilmelidir. Eğer doğru basınçlar gerekli sertleşme, toprak sıkılığı sağlanmazsa, zamanla çimlenen alanlarda çökmeler, bozukluklar meydana gelecektir. Özellikle çim ile normal alanların birleştiği noktalarda gerekli eşitlikler sağlanmalıdır. Eğer bunlar sağlanmazsa kötü bir görüntü meydana gelecektir. Ayrıca bu işlem yapılırken ruloların sıkı bir şekilde boşluk kalmadan serilmesi birbiri ile bir bütün haline getirilmesi gereklidir. Çünkü sulama yapıldıktan sonra bölünmeler meydana gelebilir.

60964528_295285341425896_846449182148814

Peyzaj

Modern yaşam alanlarının, doğa ile görsel bir ahenk içerisinde olabilmesini sağlamak için gerçekleştirilen çevre düzenlemesi genel olarak peyzaj ismi ile anılır. Insan oğlunun doğadan uzaklaşması, şehirlerin devasa beton yığınları haline gelmesi peyzaj mimarı çözümleriyle engellenir. Estetik olarak ortaya konulan çevre düzenlemesi çözümleri, şehir yaşantımızı daha keyifli hale getirmek için neredeyse bir zorunluluk niteliğindedir. Fizyolojimiz ve elbette psikolojimiz, doğadan uzaklaştıkça sağlığını yitirmekte, bu nedenle şehirlerimizde doğal unsurların optimum seviyede tesis edildiği düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Yani Peyzaj sanıldığı gibi sadece bahçe düzenlemesi anlamına gelmez. Genel anlamda metropollerin silüetlerini iyileştirmek için kullanılan metotların geneline peyzaj ismi verilmektedir. Görsel sanatlarda manzara tasviri olarak da peyzaj ismi kullanılmaktadır

Peyzaj neden gereklidir?

Çevre düzenlemesi, şehir planlaması unsurları içerisinde Ana başlıklardan bir tanesidir. Ülkemizde maalesef, uzun yıllar göz ardı edilen bu kavram, şehirlerimizin birer beton yığınına dönüşmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır. Dünyanın kimi metropollerinde, hong Kong; Tokyo ve benzeri yerleşim alanı dar çok fazla nüfusu barındıran şehirlerde çevre düzenlemesi büyük bir sorundur. Bu şehirlerde yeşil görmek neredeyse mümkün değildir. Ancak ülkemizdeki şehirlerin hemen hepsinde yeterli yerleşim alanı bulunur ve çevre düzenlemesi için oldukça elverişli şartlar ortaya çıkarılabilir. Bu kapsamda son yıllarda geliştirilen kanunlar, yapılan yolların, inşa edilen binaların ve imara dair her türlü etkinliğin peyzaj mimarisi ilkelerine uygun biçimde yerleşmesini öngörmektedir. Halihazırda örneğin toplu konut projeleri peyzaj uygulamaları olmaksızın inşa edilemez. İnşa edilen Yapı tek bir yapı olacak olsa dahi en azından çevre yeşillendirmesinin yapılması gerekir. Park ve bahçeler gibi unsurlar şehir planlamasında peyzaj mimarı uygulama alanı girmektedir.

Peyzaj gerekliliği, gerek estetik gerekse yaşam alanının konu bakımından tüm modern toplumlar tarafından kabul edilmiş bir ilkedir. İç içe geçmiş modern yapıların insan sağlığı bakımından ciddi problemler yaratması kuvvetle muhtemeldir. Şehirlerdeki yaşamın keyifsizliği de bu şekilde kolayca açıklanabilir. Hemen hepimizin herhangi bir tatil halinde doğaya kaçma cabası, şehirlerimizin bize yeterli doğal ortamı sağlayamıyor olmasından kaynaklanır. Peyzaj mimarisi, yaşam alanlarının ve hatta endüstriyel alanların doğa koşulları içerisinde en iyi şekilde konuşlandırılmasını sağlamaya çalışır. Bunun için pek çok estetik İlke benimsenir.

bottom of page