top of page

Hazır Çim

Hazır Rulo Çim; Çiftliklerimizde profesyonelce en ideal, gelişmiş ithal tohum varyeteleri ile üretilen ve hasat edilen rulo veya çeşitli karo ebatlarında doğal canlı çimdir.

 

RULO ÇİM’ in Özelliği Nedir ?

Villa bahçenize, parkınıza veya spor sahanıza sadece birkaç saat içinde serilebilen, yumuşak, temiz ve güvenli hareket alanları oluşturabilen, yoğun güçlü kökleriyle yaşayan, canlı ve yemyeşil doğal bir halıdır.


RULO ÇİM’ in Özelliği ÇİM TOHUMU’ nun Özelliği 
Zaman gerektirmiyor Min. 6-8 ay gerektiriyor
Alan max. İki haftada kullanılabiliyor Min. 3-5 ay sonra kullanılıyor.
Garantili Sonuç Net olmayan Sonuç
Hastalık ve Yabani ottan arındırılmış. Hastalık ve Yabani ot riski yüksektir. 

 

UYGULAMA VE BAKIM ESASLARI

 

ARAZİ ETÜDÜ
Herhangi bir yeşil alan düzenlemesinde ilk aşama arazinin etüt edilmesidir. Bu sayede hangi bitkisel materyalin ne şekilde kullanılacağı tespit edilir. Unutulmamalıdır ki her bitkinin ekolojik istekleri farklıdır.

Sağlıklı ve Canlı Çimler İçin, Dikkat Edilmesi Gereken Temel Özellikler: 

1) İklim

2 ) Ekim Alanları

a) Futbol Sahaları
b) Serin İklim Kuşağı b) Golf Sahaları
(Marmara,İç Anadolu,Karadeniz…)
c) Park ve Bahçeler
d) Gölgelik Alanlar
e) Deniz Kenarları v.s.

MONTAJ ÖNCESİ HAZIRLIKLARI 
1) Toprak Analizi için Basit Yöntem (Toprak Islakken)
Tınlı Toprak; Sıkılıp bırakıldığında dağılır.
Killi Toprak; Sıkılıp bırakıldığında dağılmaz.
Kumlu Toprak; Sıkılıp bırakıldığında dağılmaz.

Toprak Tipi Durum/Sonuç Yapılacak İşlem
Killi Toprak Kötü Drenaj/ Organik Malzeme(Ufak Taneli) Bitki Kökü Hava Alamaz gelişemez İlave Edilmeli Kumlu Toprak Su Tutmaz/ Organik Malzeme
(İri Taneli) Bitki Susuz Kalır İlave Edilmeli Tınlı Toprak İyi Drenaj/
(İri+Ufak Taneli) Gerekli Suyu tutar Fazlasını bırakır

2) Toprak Tipine göre Yapılacak İşlemler
Toprak yeterli besleyici özelliğe sahip değilse bitkisel toprak takviyesi, drenajı yetersiz ise kaba kum ve torf ilave yapılmalıdır. Bahçenizin üst tabaka toprağı aşırı killi veya kireçli ise en üstten 10-15cm kazıtıp kaldırınız ve dışarı naklediniz. Boşalan toprağın yerine zemin sıkıştırıldıktan sonra 10-15cm yeni ve verimli toprak doldurunuz.

3) Alt Yapı Sistemlerinin Kurulması
Drenaj sistemi; Yüzeysel akışla alandan uzaklaşamayan fazla suyun toprak altında drene edilmesi için kurulan sistemdir.
Sulama Sistemi; Çim alanların yağmurlama şeklinde sulanması için kurulan en ideal sistemdir.

4) Toprak Hazırlığı
Bahçenizin sağlıklı olması için, Hazır çim döşemeden önce bahçenizi 10-15cm derinliğe kadar işlenip karıştırınız. Yabancı otları ve taşları toplayıp zemini tırmık ile düzeltilerek ve ufak bir silindir ile sıkıştırılarak alan tesviyesinin düz olması sağlanmalıdır.
Bahçenizde, yağmur ve sulama sonrası su birikmemesi için eğimleri suyun akacağı yönlere doğru ve temellerden uzaklaşacak şekilde veriniz. Eğer su birikintileri fazla ise drenaj sistemi kurulmalıdır.
Toprak tesviyesi yapınız ve hazır çimin döşenebileceği düz bir yüzey oluşturunuz.
Çim döşenecek alanı sulayıp dinlendiriniz. Böylece bahçe toprağınız daha iyi oturacak ve çim döşenecek alan daha sağlıklı olacaktır.
Öncelikle toprak seviyesinin bitki yetişmesi için uygun derinlikte (10 – 15 cm) olması istenir. işlenmiş olmalı, yabancı ot ve taşlar temizlenmelidir.

5) Çim Başlangıç Gübresi Kullanımı
* Uygulanan çimin sağlıklı yaprak yoğunluğunu koruması ve kısa köklerinin kısa sürede toprağa tutunması için topraktan yeteri kadar alamayacağı bitki besin elementlerini alması için taban gübresi kullanmak büyük önem taşır.
*Bio Smart 8-18-18  gübresi montajdan 2 - 3 gün önce 8 - 10 cm kalınlığındaki alt kapak toprağına veya montaj esnasında serpme yöntemi ile kullanılabilir.


MONTAJ 
* Hazır çim size ulaştığı anda döşemeye başlayınız.
Hazır çim döşediğiniz alanı 30 dakika içinde sulamaya başlayınız.
* Hazır çim canlıdır ve sağlıklı yaşayabilmesi için toprakla temas ve neme ihtiyacı vardır.
* Sıcak havalarda yere serilmemiş çimleri korumak için gölgede veya hava geçiren bir örtü altında
bekletiniz. Örtü olarak hava geçirmeyen naylon kullanmayınız
* Hazır çim montajına bahçenin en uzun kenarından başlayınız.
* Ruloların uçlarını ve kenarlarını kaldırıp sıkıştırdıktan sonra yere basınız. Rulolar arasında boşluk kalmamasına ve döşenen ruloların üst üste binmemesine dikkat ediniz.
* Ruloları duvar örgüsü şeklinde döşeyiniz.
* Köşelerde ve kısa kenarlarda keskin bir bıçak ile yerleştirme yapınız.
* Döşeme sırasında köşelerde ve kenarlarda küçük parçalar bırakmamaya özen gösteriniz çünkü küçük parçalar nem tutamayacağı için kuruyacaktır.
* Meyilli yerlerde, ruloları eğimin dik yönüne monte ediniz.
* Döşeme sırasında veya sulamadan hemen sonra, yeni döşenen ruloların kaymasını ve hava boşlukları oluşmasını engellemek için üzerlerinde yürümeyiniz.
* Çim montajından sonra, bütün bahçeye silindir uygulayınız. Böylece çim/toprak temasını iyileştirmiş olursunuz ve hava boşlukları oluşmasını engellersiniz.

 BAKIM

 Çim boyu ortalama 4cm olmalıdır. Bunun için bıçakları keskin ve iyi çalışan bir biçim makinasına gerek vardır. Sonbahar (Eylül- Ekim-Kasım) ve İlkbahar(Mart-Nisan-Mayıs) aylarında istatistiki ve tecrübei verilere göre en az iki günde bir biçim yapılması gerekebilir. Kış ve Yaz aylarında yani soğuk ve sıcak mevsimlerde bu kesim sıklığı düşebilir.
Sıcak mevsimde(Nisan-Eylül) çim altı toprak tabakasının 2-3cm kadar derinliğinde en azından hafif nem olmalıdır. Bu prensip çerçevesinde sulama sıklığı çok sıcak mevsimlerde bazen günde 2 hatta 3 bile olabilir. Çim bakımını yapan bahçıvan bu konuda dikkatli ve sürekli inceleme yapmalıdır. Bölge şartlarına göre istatistiki olarak soğuk mevsimde(Kasım-Mart)sulama gerekmeyecektir.
Uygulama yapılan alanda 1 hafta süreyle çok yoğun bir kullanım yapılmamalıdır.
Uygulaması yeni biten alanlara 1 hafta boyunca özellikle köpeklerin sokulmaması tavsiye olunmakla beraber, hayvan dışkılarının asidik bir özellik taşımasından dolayı çim alana tuvaletlerinin yapılmasına izin verilmemelidir.

bottom of page